Den Země na 2. stupni


Den Země slavíme velmi pestře, letos za krásného počasí...

Každoročně si žáci 2. stupně v rámci oslav Dne Země mohou vybrat z pestré nabídky exkurzí a jiných výletů. Kam zamířili letos? Jak se jim výlety líbily? Posuďte sami...

VÝŠLAP NA ONDŘEJNÍK

Skupina 25 žáků se rozhodla strávit Den Země v přírodě. Vlakem jsme jeli do Frýdlantu nad Ostravicí a pak už jsme šli „po svých“.Čekaly nás čtyři kilometry strmého stoupání lesem. Nejzdatnějšími turisty se ukázali hoši ze 6. A, kteří trasu po modré značce zdolali jako první.Po krátkém odpočinku, vyplněném svačinkou a zábavou na kolotoči, jsme se vrátili zpět do Frýdlantu. Čekalo zde všechny sladké překvapení. Kopeček výborné zmrzliny nás příjemně osvěžil a my se vydali k domovu ve skvělé náladě.

GEOCACHING

Skupina šesťáků a sedmáků se vydala na Geocaching. Vlakem jsme se zavezli na Čeladnou, kde jsme šli najít sérii kešek. Během hledání jsme v určitých částech viděli výhled na široké okolí. Počasí nám přálo, a proto jsme si výlet velmi užili. Žáci sami a zdárně hledali určené kešky. Celou sérii se nám podařilo najít. Téměř všechny tato problematika Geocachingu zaujala natolik, že už někteří plánovali, kde budou příště hledat.

SVĚT TECHNIKY V OSTRAVĚ

Úžasné okamžiky jsme zažili v Divadle vědy na programu „Let´s Go Science“. Přímo na pódiu jsme vyráběli sloní zubní pastu, v -200°C smažili hranolky, z rukou nám šlehaly ohně, vyráběli jsme mlhu a stříleli vzdušným dělem.

 


HASIČSKÉ MUZEUM V OSTRAVĚ

Toto muzeum nám zprostředkovalo pohled do historie požární ochrany, ukázalo vývoj technických prostředků a představilo činnost současných hasičů.

Expozice je tvořena historickými předměty a to od sošek Svatých Floriánů, uniforem, přileb, signálek, sirén, praporů až po dokumenty, pozvánky a cvičební řády, které popisují jak bohatá je historie hasičství. Zhlédli jsme pracoviště Integrovaného bezpečnostního centra, které simuluje spolupráci integrovaného záchranného systému při řešení vzniklých událostí. V další části expozice jsme viděli ukázky záchrany osob při dopravní nehodě, a to včetně předvedení aktuálně používané techniky. Zajímavé byly také ukázky záchranných prací hasičů-lezců ve výšce a nad volnou hloubkou. Poslední část prohlídky byla věnována vývoji hasičské techniky, především hasičských stříkaček. Vývoj je dokumentován expozicí od hasičských kbelíků přes ruční a koněspřežné, až po motorové stříkačky. V této části jsme si prakticky vyzkoušeli, jak probíhala likvidace požáru v devatenáctém století.

Velký dík patří sympatickému panu průvodci za poutavý výklad obohacený cennými životními zkušenostmi.

ZOO NA SV. KOPEČKU U OLOMOUCE

Početná skupinka dětí vyrazila v osm hodin od školy autobusem do ZOO na Sv. Kopečku u Olomouce. Dvě a půl hodiny volného rozchodu po ZOO bylo vzhledem k nádhernému slunečnímu dni naprosto úžasných. Všichni se rozprchli za zvířátky, fotili sebe i je, krmili sebe i je (samozřejmě jen ta, která jsou povolená), vyběhli na rozhlednu, prostě si užívali v krásné přírodě olomoucké zoo a dne bez školy. Všechny děti chválíme za bezproblémově proběhlou akci.